Pozycjonowanie sezonowe – optymalizacja SEO z uwzględnieniem sezonowości

Data dodania: 06.09.2023
Udostępnij

Sezonowe działania w zakresie SEO mają wpływ nie tylko na wyniki sprzedaży ale także na globalne zainteresowanie ofertą, ruch na stronie oraz skuteczność kampanii. Jak przygotować się na sezonowy boost w SEO i jak osiągnąć zamierzony efekt?

 

Co to jest sezonowość w SEO?

 

Sezonowość, znana z analiz statystycznych, opisuje regularne fluktuacje, np. związane z porami roku. Te same tendencje pojawiają się w marketingu online, szczególnie w zakresie pozycjonowania stron. Przykłady sezonowości w SEO:

 

Trendy w kluczowych słowach

 

W trakcie wyprzedaży Black Friday klienci intensywnie poszukują promocji i okazji cenowych w sieci, natomiast w okresie przed rozpoczęciem roku szkolnego dominują zapytania związane z artykułami szkolnymi i plecakami. Sezonowe słowa kluczowe odzwierciedlają te specyficzne potrzeby. E-commerce musi dostosować się do tych zmian, śledząc i reagując na bieżące trendy w wyszukiwaniach.

Analiza kluczowych fraz jest fundamentem strategii SEO. Dobre narzędzia dostarczą informacje na temat średniego miesięcznego wolumenu wyszukiwań, a w narzędziach takich jak Ahrefs można zbadać dane z konkretnego miesiąca.

 

Najlepsze praktyki:

 

– Dostosować strategię do trendów kluczowych słów
– Intensyfikować działania SEO przed szczytem zainteresowania daną frazą

 

Oglądalność konkretnych stron i postów

 

Niektóre produkty mają szczyt popularności w określonych miesiącach. Poza sezonem jest okazja do modernizacji strony czy przeprojektowania niektórych sekcji. Gdy zainteresowanie rośnie, warto zoptymalizować stronę, aby przyciągnąć i zatrzymać klientów.

 

Najlepsze praktyki:

 

– Wykorzystać okresy poza sezonem do aktualizacji strony
– Podczas sezonu skoncentrować się na promocji konkretnych sekcji

 

Całkowity ruch na stronie

 

Sezonowe wahania ruchu na stronie są widoczne w wielu branżach. Chociaż pewne sezony przynoszą spadki, warto wykorzystać ten czas na promocję.

Przykładowo, sklep oferujący akcesoria do ogrodu notuje szczyt sprzedaży wczesną wiosną, gdy ludzie przygotowują się do sezonu ogrodniczego. W tym czasie najbardziej popularne mogą być nasiona, narzędzia ogrodnicze czy nawozy. Natomiast latem, kiedy ludzie spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, zwiększa się popyt na meble ogrodowe, grille czy systemy nawadniania. Pod koniec lata i na początku jesieni wielu klientów poszukuje również akcesoriów do konserwacji owoców i warzyw z własnego ogródka, jak słoiki, maszynki do mielenia czy prasy do soków. Blog firmowy może dostarczać praktycznych porad, jak dbać o ogród w każdym sezonie, co skutecznie przyciągnie do sklepu nowych klientów szukających konkretnych produktów.

 

Najlepsze praktyki:

 

– Wykorzystać niewykorzystane nisze
– Skoncentrować się na długich frazach kluczowych

 

Działania rywali

 

W SEO ważna jest także aktywność konkurencji. Jeśli konkurenci spowalniają swoje działania SEO w pewnych okresach, można to wykorzystać na swoją korzyść.

 

Najlepsze praktyki:

 

– Pozycjonować stronę przez cały rok
– Budować autorytet tematyczny strony

 

Kompleksowe podejście do sezonowości

 

Sezonowość dotyczy nie tylko SEO. Różne czynniki, takie jak cena czy dostępność produktu, wpływają na sukces online. Nawet jeśli osiągniesz wysoką pozycję w Google, ale nie dostosujesz oferty do potrzeb klientów, możesz nie osiągnąć sprzedaży.

Zawsze upewnij się, że wszystkie elementy – cena, produkt, pozycja w wynikach wyszukiwania – współgrają ze sobą.

 

Jak planować działania SEO na cały rok?

 

Rok składa się z różnych sezonów. Mając wiedzę na temat sezonowości, warto rozplanować działania SEO na cały rok.

W styczniu warto zwrócić uwagę na frazy związane z postanowieniami noworocznymi. Luty przynosi zainteresowanie Walentynkami. Wiosna to okres intensywnego planowania wakacji. Warto zwrócić uwagę na specyfikę swojej branży i dostosować działania SEO do tych trendów.

Pamiętaj jednak, że pozycjonowanie stron wymaga czasu. Dlatego warto rozpocząć działania SEO na kilka miesięcy przed oczekiwanym wzrostem zainteresowania.

Ważne jest też, by nie zaniedbywać SEO poza sezonem. W czasie spadku zainteresowania warto zoptymalizować stronę, przeprowadzić audyt SEO i poprawić słabe strony.

Rozsądnie zaplanowane działania SEO pozwalają nie tylko na osiągnięcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania, ale także na utrzymanie tej pozycji przez cały rok.

 

Kiedy warto inwestować w sezonowe pozycjonowanie?

 

Oczywiście, optymalizacja strony z uwzględnieniem sezonowości nie zawsze jest opłacalna. Dla niektórych branż sezonowe wahania są znikome, dla innych kluczowe.

Jeśli Twoja branża ma wyraźne sezonowe trendy, warto zainwestować w sezonowe pozycjonowanie. Może to być kluczem do sukcesu i pozwolić na zwiększenie zysków w kluczowych miesiącach.

Jeśli natomiast Twoja branża jest stabilna przez cały rok, bardziej opłacalne może być stałe, regularne pozycjonowanie.

 

Podsumowanie:

 

Optymalizacja strony z uwzględnieniem sezonowości jest kluczem do osiągnięcia sukcesu w wielu branżach. Warto zwrócić uwagę na trendy, dostosować działania SEO do nich i cieszyć się wysokimi pozycjami w wynikach wyszukiwania przez cały rok. Ważne jest jednak, by nie zaniedbywać SEO poza sezonem i stale doskonalić swoją stronę. Dzięki temu można osiągnąć długotrwały sukces w wyszukiwarkach.

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi!
Masz pytania? Napisz lub zadzwoń!