Podsumowanie 2022 w SEO

Data dodania: 30.01.2023
Udostępnij

SEO jest fundamentalnym aspektem działania stron internetowych.

Optymalizacja witryny pod kątem wyszukiwarek jest ważnym krokiem w procesie pozycjonowania. Dla każdego e-biznesu niezbędne jest więc, by zwiększyć swoją widoczność w naturalnych wynikach wyszukiwania. Rok 2022 w SEO można opisać jako czas, w którym pojawiły się nowe wyzwania związane z sztuczną inteligencją i problemami z indeksacją. W ciągu ostatniego roku odnotowano wiele aktualizacji i wydarzeń, które znaczny wpływ na branżę.

Streszczenie roku 2022 w SEO:

  • Nastąpił dalszy rozwój w dziedzinie sztucznej inteligencji i automatyzacji, co miało wpływ na optymalizację stron internetowych.
  • Dużą uwagę poświęcono poprawie jakości treści, co przyczyniło się do wzrostu wartości treści dla użytkowników i zwiększenia organicznego ruchu na stronach.
  • Ważne było także dostosowanie stron do urządzeń mobilnych, aby polepszyć doświadczenie użytkownika i zwiększyć widoczność w wynikach wyszukiwania.
  • Wprowadzono nowe algorytmy i aktualizacje w Google, co wpłynęło na pozycjonowanie stron i wymagało dostosowania strategii SEO.
  • Ważnym trendem było także wykorzystanie marketingu lokalnego i personalizacji, co umożliwiło lepsze dopasowanie treści i reklam do odbiorców.

Przegląd roku 2022 w branży SEO

Przejście na Google Analytics 4

Usługa Universal Analytics, czyli Google Universal Analytics (GA3), zostanie zastąpiona nowszą wersją 1 lipca 2023 roku. Google zapewnia, że użytkownicy będą mieli dostęp do swoich historycznych danych przez kolejnych sześć miesięcy, co pozwoli na transfer raportów i informacji. W 2022 roku, już można było korzystać z najnowszej platformy – Google Analytics 4.

Aktualizacje Google w 2022

Rok 2022 był charakterystyczny dla kilku aktualizacji w środowisku Google. Najważniejsze z nich miały miejsce w maju i wrześniu. Wydaje się, że stopniowo branża SEO przyzwyczaja się do zmian i nie obawia się ich tak bardzo jak kiedyś. Kluczem do sukcesu jest zastosowanie najlepszych praktyk i doświadczenia w procesie pozycjonowania stron. Prawdopodobnie niedługo aktualizacje będą wprowadzane częściej, być może nawet w czasie rzeczywistym.

Search Intent (User Intent)

Search Intent i User Intent to pojęcia zamienne. Search Intent opisuje intencję wyszukiwania, natomiast User Intent odnosi się do intencji użytkownika podczas poszukiwania informacji w wyszukiwarce Google. Bez względu na to, która definicja jest używana, obie odnoszą się do tego samego – intencji wyszukiwania, czyli motywu użytkownika podczas wpisywania danego słowa kluczowego lub frazy w wyszukiwarce. Eksperci SEO w 2022 roku starali się zrozumieć oczekiwania użytkowników Google, dzięki czemu mogły powstawać treści na stronach internetowych, które precyzyjniej odpowiadają na zadawane pytania.

Google Helpful Content

Aktualizacja Content Helpful Google to nowy parametr, który wpływa na ranking stron w wynikach wyszukiwania. Sygnał ten jest przesyłany do algorytmu, który bazuje na uczeniu maszynowym, aby automatycznie ocenić wartość danej treści dla użytkownika. Zmiany dotyczą nie tylko nowych treści, ale także tych już istniejących na stronie.

Sztuczna inteligencja w SEO

AI, czyli sztuczna inteligencja, była obecna na większości konferencji związanych z SEO w 2022 roku. Coraz częściej AI jest wykorzystywana do różnych celów, nie tylko w SEO. Z jej pomocą można wykonać wiele codziennych obowiązków. W sieci pojawiają się liczne artykuły twierdzące, że AI wkrótce zastąpi specjalistów i ich praca zostanie zautomatyzowana. Niemniej jednak, specjaliści nie powinni się niczego obawiać, ponieważ czynnik ludzki nie może zostać w pełni zastąpiony przez AI.

Indeksowanie stron w Google

Indeksowanie jest kluczowe dla widoczności strony w wyszukiwarce przy decydowaniu o tym czy i jakie podstrony są wyświetlane na konkretne frazy kluczowe. Mimo regularnego dodawania treści, czasami wyszukiwarka nie jest w stanie wyświetlić stron, bądź nie aktualizuje ich. W roku 2022 prawie każdy serwis internetowy miał trudności z indeksowaniem swoich podstron.

Zero click searches

Google ciągle poszukuje sposobów na to, aby użytkownicy jeszcze szybciej znaleźli odpowiedzi na swoje pytania, co jest widoczne w funkcjach takich jak featured snippety, rich snippety, grafy wiedzy itp. Rozwiązania takie jak „Zero Click Searches” pozwalają użytkownikom zdobyć potrzebne informacje bez konieczności odwiedzenia witryny internetowej. Specjaliści SEO musieli więc uważać, aby nie odnotowywać spadków ruchu organicznego.

Copywriting w SEO

W 2022 roku branża SEO wykorzystywała AI do poprawy efektywności pracy copywriterów. Trend AI copywritingu jest rosnący, a na rynku dostępne są nowe narzędzia do generowania treści. Efektywny copywriting SEO powinien trafiać zarówno do ludzi, jak i robotów Google. Czy automatyzacja będzie skuteczna w tworzeniu wartościowej zawartości, która będzie służyć innym? Prawdopodobnie nie zastąpi ona copywritera w najbliższej przyszłości.

Topical Authority

W świecie SEO nie ma jednoznacznej opinii, co jest najważniejsze – linki, treści czy optymalizacja techniczna. Biorąc pod uwagę jak Google koncentruje się na doświadczeniu użytkowników i zapewnieniu im odpowiedzi z najbardziej wiarygodnego źródła, Topical Authority jest czymś, o czym nie powinno się zapominać. Szczególnie po aktualizacji związanej z Content Helpful.

Budowanie strategii linkowania

Rok 2022 był pełen wyzwań i nowości w dziedzinie linkbuildingu, a ze względu na rosnące budżety, działania były bardziej zaawansowane i intensywne. Na rynku pojawiło się narzędzie Link Planner od Linkhouse. Narzędzie umożliwia planowanie kampanii z uwzględnieniem właściwych parametrów witryn, na których będą publikowane linki. Priorytetem powinno być tworzenie jakościowych linków, a nie ich ilość. Technologia AI wspomaga nas w generowaniu treści i pozwala na efektywniejszy linkbuilding. W porównaniu z poprzednimi latami, AI umożliwia nam stworzenie wartościowego contentu o coraz wyższej jakości, a nie chaotyczny zlepek tekstów pochodzących z różnych generatorów.

SXO, czyli SEO + UX

Rok 2022 był przełomowy dla wielu polskich agencji SEO, które zaczęły interesować się pojęciem SXO. Wysiłek Google w ulepszaniu swojej wyszukiwarki poprzez user signals skłonił wiele agencji do audytowania swoich witryn pod kątem użyteczności i funkcjonalności.

Rok 2022 potwierdził, że w SEO następują raczej powolne zmiany niż rewolucyjne zawirowania. Kluczowe elementy w tej dziedzinie pozostają bez zmian, ale niezbędne jest dostosowywanie strategii w zależności od zmieniających się trendów. Ważne jest, aby tworzyć treści i optymalizować linkowanie zgodnie z aktualnymi wytycznymi, a skuteczność naszych działań potwierdzać przez własne testy.

W 2023 roku prognozuje się, że sztuczna inteligencja będzie mieć coraz większe znaczenie w branży SEO. AI pomoże przyspieszyć tworzenie treści i będzie konieczne przy dostosowaniu strategii do najnowszych algorytmów Google. Content musi odpowiadać potrzebom użytkowników. Należy zwrócić uwagę na jakość, a nie ilość treści. Monitoring trendów w branży pozwoli wykorzystać nowoczesne rozwiązania wcześniej niż konkurencja.

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi!